• Türkiye'nin en büyük HAVUZ marketi - TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA
  • Üye Ol / Giriş

Suyun sihirbazı - Havuz Kimyasalları

Yüzme havuzlarında kullanılan Havuz Kimyasalları, suda oluşan kum-toprak, toz, çim, vücuttan suya geçen yağ, güneş kremi, ter ya da sabun artıkları, tekstil lifleri gibi maddeleri tamamen ya da insan sağlığına zarar vermiyecek düzeyde kısmen yok etmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca kullanılan bu kimyasallar havuz suyunun mikrop, bakteri ve mantarlardan arındırılarak kokusuz, renksiz ve neredeyse içme suyu temizliği ve berraklığında olmasını amaçlar. Havuz kimyasalları kullanım miktarı, havuzunuzun durumu ve ölçüleri ile orantılı olarak değişkenlik gösterir.

Havuz suyunun bu şartlara ulaşması için kullanılan havuz kimyasalları fiyatları ve kullanım amaçlarına göre çeşitlilik gösterir;

* Klor : Öncelikle dezenfeksiyon amacıyla kullanılan havuz klor fiyatları diğer kimyasallara oranla nispeten biraz daha yüksektir. Klor suda oluşan kirleri de yok eder. İzin verilen serbest klor seviyesine (3 ppm) ulaşana dek klor dozlaması düzenli olarak yapılmalıdır. Havuz suyunun ilk kez doldurulması ya da yüklü miktarda su eklenmesi durumunda, havuz suyunun uzun süre temizlenmemiş yosunlaşmış ya da bulanıklaşmış olması durumunda klor şoklaması yapılmalıdır. Bu sırada klor değerleri normal seviyeye gelmeden havuz kullanılmamalıdır.

* pH düzenleyiciler : pH havuz suyunun asit ya da baz eğilimini gösteren değerdir. Havuzlarda ideal pH değeri 7- 7,6 arasındadır. Bu değerlerin altına inildiğinde (asit etkisi) pH yükselticiler, bu değerlerin üzerine çıkıldığında ise (baz etkisi) pH düşürücüler kullanılmalıdır. Açık havuzlarda güneş etkisi genelde pH yükselteceğinden, bu tür havuzlarda daha çok pH düşürücüler kullanılmaktadır.

* Yosun önleyiciler / öldürücüler : Havuzda yosun oluşumunu önlemek amacıyla yosun önleyiciler, oluşmuş yosunları yok etmek için de yosun öldürücüler kullanılmaktadır. Havuz suyundaki klor da yosun oluşumunu engelleyen önemli bir faktördür.

* Topaklayıcılar / Çöktürücüler : Havuzun bulanıklaşmasına neden olan ve genellikle havuz filtresinin filtre edemediği mikron değerindeki partikülleri toparlamak ve çöktürmek için bu kimyasallar kullanılır. Topaklayıcıların birleştirdiği partiküller artık havuz filtresinin filtreleyebileceği büyüklüğe erişeceğinden ek olarak bir şey yapılmasına gerek yoktur. Ancak çöktürücülerin havuz yüzeyine çökerttiği atıkların dip süpürgeleri ya da otomatik havuz robotları ile ayrıca temizlenmeleri gerekir.

Yorum Ekle

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.