• Türkiye'nin en büyük HAVUZ marketi - TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA
  • Üye Ol / Giriş

Havuz Pompaları hakkında bilmeniz gerekenler

Havuz-PompasiHavuz pompaları genellikle santrifüj pompalar olup, havuzdaki suyun giriş enerjisinden daha fazla çıkış enerjisi yaratarak suyun devirdaimini ve bu sayede filtreleme, boşaltım ve çevrim gibi işlemlerin yapılabilmesi için havuz suyunu hareketlendirmeyi sağlar. 

Denge deposundan, dip emişlerden ya da süpürge vakum nozulundan emilen su basınçlandırılarak filtrelere (filtre üzerine monte edilmiş çok yollu vanalara), ısıtıcıya ve besleyicilere iletilir. Küçük havuzlarda genellikle plastik gövdeli pompalar kullanılır ve emiş tarafında sepet ızgaraları vardır. Bu ızgara, pompaya zarar verebilecek büyüklükteki parçaları tutarak pompa içerisine girmesine engel olur. Bu nedenle ızgara sepetleri sık sık kontrol edilmeli ve temizlenmelidir.

Havuz Pompalarında dikkat edilmesi gerekenler;

1 - Kesinlikle pompalar susuz çalıştırılmamalıdır.
2 - Çok yollu vana konumları değiştirilirken pompa kapalı durumda olmalıdır.
3 - Pompa çalıştırılırken basma (çıkış) vanası kapatılmalıdır. Emme vanası ise pompa sökümünü gerektirecek durumlar dışında kapatılmamalıdır! Pompa devrini aldıktan sonra basma vanası yavaşça açılmalıdır.
4 - Pompanızı kuru ve taze hava sirkülasyonunun olduğu bir yere yerleştirmeniz pompa motorunun soğumasını kolaylaştırır. Kapalı alana yerleştirilen pompalar kendi üzerinden geçen sıcak havayı tekrar motora verireceği içn motor soğumaz ve hasar görebilir.
5 - Çalışmakta olan pompada ön filtrenin şeffaf kapağından bakıldığında, hava kabarcıkları ve hava boşluğu görülmemelidir.

3 Yorum

CUMHUR SAYIN - Sep 04, 2016

Bahçemde kendim için 15*5*1,5 boyutlarında havuz yaptırdım.bana ne boyutta;
1-Pompa
2-Kum filtresi gerekir?
ilginize teşekkürler.

MEHMET IŞIK - Sep 04, 2016

Kolay gelsin 5mt x 10 mt ebatlarında 160 cm derinlikte olan havuz için kaplama hariç fiyat alabilirmiyiz

hayrettin uranlar - Sep 04, 2016

havuz 30 m2 derinlik 160 cm astral pompa 2013 de takıldı ilkbahar da yaz başı temizlik için havuz boşaltılıyor 2020 ye kadar bu devam ediyor. şimdi pompa çalışmıyor sadece ses ince uğultu gibi bir ses veriyor hemen kapatıyorum.sorun ne olabilir satılık evler e ait bir havuz yazları çalışmadı

Yorum Ekle

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.